Úvod > Blog > 4 vína od slovenského výrobce Pereg, které září na soutěžích
 

4 vína od slovenského výrobce Pereg, které září na soutěžích

16.5.2016: Když někdo řekne víno, každý si vzpomene na révu vinnou. Réva se dá ale vyrobit z jakéhokoliv ovoce. Po réve vinne je jedním z nejpopulárnějších černý rybíz. Vína z této chutné bobulky jsou velmi oblíbené. Jedním z jeho výrobců je vinařství Perego, které vyhrává mnoho soutěží. Čím ví sommeliérů tak ohromit?

O značce

Značka vína Pereg vznikla v roce 1991 a od té doby raketovou rychlostí napředuje. Její víno je výjimečné tím, že je zpracováno ze speciálních odrůd a z plodů Aronie černoplodé. O této rostlince s červenými květy a tmavě fialovou bobulemi je známo, že má významné léčivé účinky. Kromě vína se přidává i do brandy, dělají se z ní sirupy, džemy, kompoty či za studena lisované ovocné šťávy. Klidně ji můžete pít denně, je silným antioxidantem, který udrží potenciálně nemoci na uzdě.

Pereg se za svou dobu vypracoval na silnou značku, o čemž svědčí i jejich prvenství na soutěžích. Pojďme se společně podívat, které láhve jsou zařazeny mezi "best of the best":

●Víno z Arónie čiernoplodej

Toto víno obsahuje plných 100% zkvašené šťávy aronie. Kdo by řekl, že víno může být nejen potěšením pro naše smysly, ale i pro tělo? Vínko z aronie černoplodé je toho skvělým příkladem. Pěstuje se bez chemického stříkání, protože si hravě poradí se škůdci i samo. Obsahuje flavonoidy, minerální látky, hodně železa a jódu, proto je užitečné při problémech se štítnou žlázou. Vitamín, označovaný také jako rutin, je bojovníkem za zdravé cévy. Odborníci doporučují vínko degustovat až mezi posledními, a to kvůli jeho plné výrazné a sladké chuti.

●Víno z černého rybízu

Polosladké víno z černého rybízu si získalo srdce degustátorů na soutěži Devínsky strapec v roce 2011. Jeho chuť plná rybízu je na vinařském trhu specifická. Obsahuje vitamíny i antioxidanty a je zpracované moderní technologií fermentace v rototankoch.

●Cuvée Černý Pereg

Je spojením dvou předešlých vín, konkrétně kupáží vína Aronie černoplodé a vína z černého rybízu. Soutěž Devínsky strapec vyhrálo Cuvée Čierny Pereg v roce 2008. Hodí se jako ke zvěřině, tak i k hovězímu masu, husy či kachně. Také se řadí mezi polosladká vína.

● Rubinus

Plantáže, z nichž pocházejí odrůdy značky Pereg, se nacházejí v malokarpatské oblasti. Rubinus se pěstuje na místě, které je označeno BIO certifikátem pěstování. To zaručuje jeho vyšší kvalitu, avšak cena zůstává přijatelná. Je to vínko výrazné, polosuché, ale ponechává si lehkost chuti. Je třeba vyzkoušet.