Úvod > Blog > 5 mýtů o růžovém víně. Věříte jim i vy?
 

5 mýtů o růžovém víně. Věříte jim i vy?

16.9.2016 Každý ví, jak vypadá a také chutná, a přece si o něm myslíme mnoho nepravdivých věcí. Kterými mýty o růžovém víně byste se neměli nechat zmást?

1. Růžové víno je jen pro baby

Ruku na srdce, kolikátý z vás, muže, nepijí růžové víno kvůli tomu, že si myslí, že to není skutečný alkohol? Možná vás k tomu vede společnost, možná jste o tom přesvědčeni sami. V každém případě vám ukážeme i jiný pohled.

V Baskicku, Španělsku, je známá čistě-mužská tradice zvaná potu. Mladíci chodí po podnicích, přičemž v každém z nich si dají sklenici růžového vína. Myslíme, že i na to třeba kuráž. Vypít desítky sklenic růžového není jen tak. Růžové vínko tedy může být s klidným svědomím "pitivo" pro muže, jen to třeba vyzkoušet!

2. Vzniká smícháním červeného a bílého vína

Ne, skutečně to takto nefunguje. Červené a bílé víno se do styku, ale přece mají dočinění s jeho výrobou. Narůžovělé víno totiž vzniká z modrých bobulí. Po vytvoření rmutu (rozemletého hroznů) se nechá 4 - 6 hodin nález. Za tuto dobu se z bobulek uvolní červené barvivo právě v takovém množství aby výsledná barva vína byla růžová. Teprve pak se slupky oddělí od moštu. V dalších krocích se postupuje jako při zpracování bílého vína.

3. Má nízký obsah alkoholu

Může, ale také nemusí mít. Hlavně ty sladké vínka mají méně procent alkoholu, a to 10% a méně. Pak ty sušší se klidně mohou vyšplhat až 14% odrůdami, což se dá přirovnat k alkoholovému obsahu silných červených vín.

4. Víno je pouze sladké

I při růžovém víně platí, že najdete suché, polosuché i polosladké. Pokud tedy neobľubujte příliš nasládlou chuť, nemusíte se obávat, že vám nedáme alternativu. V našem e-shopu nabízíme růžová vína od Slovenská výrobců, jakými jsou Mrva a Stanko, Pavelka a syn, Karpatská Perla a dalších. Stačí si vybrat typ a výrobce, které se vám nejvíce zamlouvají. Pod některými popisy produktů najdete i videorecenze.

5. Je dobré ho uskladnit

Neukládejte ho do sklepa nebo doma na poličce, vypijte ho co nejdříve. Nejlepší je vychutnat si vínko z tohoto roku nebo z toho minulého. Starší než dva či tři roky by Vám vůbec nemuselo chutnat, protože časem z něj ubývají kyselinky, bez kterých už nemá svou původní chuť.

Pokud jste dostali chuť na růžové víno, vyberte si z naší nabídky na Drinkshop.sk. Kromě růžových vín máme bohatý výběr červených či bílých a na naší stránce také najdete jedinečné pivní speciály. Máte otázky? Neváhejte a kontaktujte nás na zákaznické lince.