Úvod > Blog > Chardonnay: Odrůda rozmanitých chutí
 

Chardonnay: Odrůda rozmanitých chutí

6.12.2016 Když se řekne bílé víno, mnohým z nás napadne právě odrůda Chardonnay. Vyznačuje se svou neuvěřitelnou variabilitou, což znamená, že každé víno z této odrůdy má jiný styl, chuť či vůni. Vysvětlíme si proč. 

 

 

 

 Chardonnay je původem z Burgundska, a tedy východního Francie, ale dnes se považuje za jedno z nejvýznamnějších bílých vín. Najdete ho opravdu v různých koutech světa.

Že patří k vínům, která se od sebe liší, jako kdyby nepatřily pod jednu odrůdu, má i své logické vysvětlení. Jelikož se Chardonnay pěstuje na různých kontinentech, je jasné, že bude vyrůstat i v jiných klimatických či geologických podmínkách. Pojďme se podívat na to, jak se dá podle chuti rozeznat, o jaký styl nebo druh této odrůdy jde.

Na podnebí záleží

A tedy prvním vodítkem při rozlišení vín Chardonnay je právě podnebí nebo území, kde se pěstuje. Pokud byste zašli do teplých klimatických podmínek, například do Argentiny, našli bychom tam vína, ve kterých cítit zejména tropické ovoce, jako ananas, mango či guava. Naopak, studené a chladné podnebí by nám napovědělo, že víno odrůdy Chardonnay bude mít kyselou chuť po zeleném jablku, citrónech a limetce. Země s takovým podnebím, kde se Chardonnay vyskytuje, je Burgundsko resp. pouze její některé části.

Se sudem či bez sudu?

Druhou podstatnou otázkou, která nás bude zajímat je, zda zrálo v dubových sudech nebo ne. Pokud v něm cítíte vanilku, karamel a kandované ořechy, odpověď je: ano, zrálo.

Jablečno-mléčné kvašení

Jablečno-mléčné kvašení je proces fermentace, při kterém se kyselina jablečná přeměňuje na kyselinu mléčnou (což je asi také jasné z jeho názvu). Co se však tehdy děje s vínkem? Snižuje se jeho kyselost. Ve vínech, které si projdou tímto procesem kvašení, spatříte máslovou chuť. Nicméně ne všechny samozřejmě si jím procházejí. Rozmanitost Chardonnay je kromě těchto věcí podmíněna i ročníkem vína či vinařskou technologií konkrétního výrobce. Co je ještě zajímavé, z odrůdy se také vyrábí francouzské šampaňské. Pokud byste chuť Chardonnay chtěli ochutnat na vlastním jazyce, doporučujeme vám naši stránku Drinkshop.sk. Máme různé ročníky této odrůdy od zahraničních i Slovenských výrobců. Chardonnay se totiž dobře daří iu nás. Videorecenze vám mohou pomoci ve výběru.