Úvod > Blog > Mušle, pomfrity a pivo: Belgické vychytávky, které nesmíte přehlédnout
 

Mušle, pomfrity a pivo: Belgické vychytávky, které nesmíte přehlédnout

18.10.2016 Belgie není známa pouze Bruselem a Evropskou unií, ale i dalšími věcmi, které ho zatraktivňují. Při jeho návštěvě určitě nepřehlédněte skvostné tradiční jídla a výjimečné belgické pivo.

 

 

Někdo to rád smažené

Jelikož se Belgie táhne podél Severního moře, do gastronomie se s oblibou dostávají jídla z mořských ryb, krevety či mušle. Mušle, jakož i mnoho jiných jídel, Belgičané smaží. Typické jídlo moules frites, a tedy smažená "slávka jedlá" je hitem téměř každé restaurace. Nabídnou vám ji se smetanou, na pivu či na bílém víně (opět) se smaženou přílohou. Hranolky.

Posedlí hranolkami

I když se všude po světě šíří, že země fast foodů je Amerika, pravdou také zůstává, že Belgičané jsou velcí labužníci nezdravého jídla. Věděli jste, že "french fries", tedy smažené bramborové hranolky, vynalezli vlastně Belgičané?

FRITERMU jsou v Belgii rozmístěny všude po ulicích v podobě stánků, maringotek nebo obytných přívěsů. K hranolkům v papírovém kornoutu dostanete i za hrst majonézy nebo jiné omáčky. V takovém stánku najdete kromě pomfritiek i speciality z mořského světa, například vařené hlemýždě (escargots).

Nejlepší čokoláda, jaká existuje

Kdo ještě nejedl pravou belgickou čokoládu, tak neví, co je slast. Belgičané jsou na čele zemí, které vyrábějí čokoládu. Ročně se jim podaří vyprodukovat až 170 000 tun. Obchody s prodejem pralinek najdete nejen ve městech, ale i v menších vesničkách. Obchodů je celkem asi 1200. Turisté rádi navštěvují muzea čokolády, kterých je dohromady 16. Belgii jako zemi značně přidávají na exkluzivitě.

Žízeň přemůže tradiční belgické pivo

Když ochutnáte tradiční belgické jídla a jako dezert si dáte čokoládové pralinky, byla by škoda nezapít to pivem. Ale ne ledajakým, vyzkoušejte některé ze specialit, které Belgie nabízí.

Zajímavostí jsou trapistické piva, které vaří mniši v klášterech. Je je pouze 10, protože se řídí přísnými normami výroby. Některé z nich si zachovávají původní recepty zpracování ještě ze 17. století. Za zmínku také stojí bílé pivo Blanche a červené pivo. Každý druh se podává v jiném sklenice. Oblíbené polotmavé pivo Kwak má spodek poháru zakulacený a zbytek vypadá jako trychtýř. Z tolika rozmanitých piv si přijde na své každý.

V Belgii je ještě několik tradičních jídel a nápojů, které byste při jeho návštěvě měli ochutnat. Na začátek vám však těchto pár bude určitě stačit. Chcete-li vyzkoušet belgické piva na Slovensku, objednejte si je z našeho e-shopu Drinkshop.sk. Jsme obchod zaměřený na pivní speciály, najdete u nás velmi rozmanitý a jedinečný výběr.