Úvod > Blog > Odrůda Merlot: Co o ní ještě nevíte
 

Odrůda Merlot: Co o ní ještě nevíte

5.5.2016 Více než století zdobí vinařský trh svou plnou, ale jemnou chutí, které dominují černý rybíz, švestky a třešně. Odrůda Merlot je známé i filmem Sideways. Víte proč? Pokud ne, čtěte dál.  

 

 

Sideways nepřál Merlotu

Merlot si spuštěním známého filmu Sideways v roce 2004 prošel vlnou kritiky. Jistě si pamatujete konzervativního Milese a jeho kamaráda, zasnoubeného Jacka, kteří šli oslavit Jackovo poslední dny svobody na společném výletě. V jedné scénce, kdy šli Miles a Jack na večeři se dvěma přitažlivými ženami, vyřkl Miles větu, která se od té doby spojila s odrůdou Merlot: "I'm not drinking f**king Merlot." (Nebudu pít *** Merlot). Film měl za následek to, že se prodej Merlotu snížil asi o 2%.

Přestože Sideways měl negativní vliv na Merlot, toto víno přežilo vlnu kritiky a dnes se těší velké produkci i oblibě. O Merlotu se jen v tom nejlepším vyjadřuje odbornice Jane Nickles. Uvádí pár faktů o tomto víně, jakož i oblasti, ze kterých byste ho měli určitě vyzkoušet.

Zrozené ve francouzském Bordeaux

První zmínky o odrůdě pocházejí již ze 14 století, ale její kompletní popis byl zachycen až v 19. století Victorom Rendu, odborníkem na studium různých druhů révy (ampelografii). Největší plantáže Merlotu jsou ve francouzském městečku Bordeaux. Kvalitní vínko z této odrůdy najdete také v Jižní Americe, Austrálii či na Balkáně a těšíme se z něj i v České republice.

Chutná jako...

Vína z této odrůdy se vyznačují nasládlou chutí po bobulovitém ovoci. To mu také dodává rubínovou barvu a jemnost. Hladkou chuť způsobuje i to, že v něm není mnoho tříslovin a kyseliny.

Jemňoučká odrůda Merlot je přímo předurčená na kombinaci s výraznějšími odrůdami, jako je Cabernet Sauvignon nebo Franc. Ochutnejte vyváženou chuť odrůd Merlot a Cabernet Sauvignon a přidejte se k dalším příznivcům, kteří si ho jen pochvalují.

Podávejte ho správně

Víno z odrůdy Merlot jako každé jiné by mělo mít správnou teplotu. U něj je ta ideální 17 - 20 stupňů, ale může se měnit v závislosti na přesného druhu. Chcete-li působit distingovaně, tak při pití nechytejte pohár vína za vrchní část. Kromě toho, že se vám začne pomalu oteplovat, tak správným způsobem je chytit ho za tenkou stopku, případně spodní část. Nicméně nezkoušejte to, když takových vín máte v sobě již více. Vyžaduje si to cvik i v střízlivém stavu.

Se kterými jídly chutná Merlot nejlépe?

Merlot může být i pořádným kulinářským zážitkem. Skvěle chutná s jídly s dominantní chutí. Například se hodí k jehněčímu masu či zvěřině. Chcete-li sáhnout po sýrech, zvolte plesnivé sýry. Z ryb je dobrou volbou grilovaný losos.