Úvod > Blog > Pět názvů literárních a filmových děl inspirovaných vínem
 

Pět názvů literárních a filmových děl inspirovaných vínem

24.3.2016: Víno se stalo tématem knih nebo filmů ze vzpomínek. Obnovte starší i mladší populární díla, například pro sklenku vína.

 

 

 

1.Búrlivé - Mladé - Mladé víno (trilogie filmu)

Nemáme na mysli úspěšný seriál televize Markíza. Tento film vznikl ještě za dob socialistického režimu. Symbolizuje touhu po změně režimu a po svobodě. Ústřední postavou je ředitel JZD v Pálavic, Michal Janák, komunista srdcem i duší. Na druhé straně jsou podnikatelé, kteří chtějí vydělat z vlastního byznysu s vínem. Do celého filmu je nenásilně vtěsnaný humor.

Volným pokračováním první části je Zralé víno, které bylo natočeno o 5 let později. Zajímavé je, že v celém filmu hrálo celkem až 62 herců. Poslední částí této trilogie je Mladé víno. Všechny části se odehrávají na jižní Moravě, kde, jak víme, se pěstování hroznů velmi dobře daří.

Celou první část si prohlédněte zde: https://www.youtube.com/watch?v=s40EQiFuezM

Druhou část najdete zde: https://www.youtube.com/watch?v=kAjfb3u9sjg

Třetí epizodu se podívejte zde: https://www.youtube.com/watch?v=u_ThVk7pD7M

2. Červené víno (kniha i film)

Moderní poválečná próza a dílo Františka Hečka. Zápletkou je, jak jinak láska, pro kterou se rozhodne Kristína. Místo bohatého sedláka si vybere chudého mládence. Pokud si chcete přiblížit strasti někdejšího lidu, určitě si přečtěte knihu nebo sáhněte po televizním zpracování. Hečko čerpal z vlastní zkušenosti, pod jednou z postav se skrývá autor sám. Rodina Habdžovcov je tedy jeho rodina. Chtěl takto přiblížit těžký život vinařů.

3. Víno vinovaté (film)

S humorem herců Radošinského naivního divadla tento film odráží tajnou misi přepravit víno na královský dvůr. Za vším je víno vínovaté. Vy uděláte chybu, pokud si tento film nepodíváte.

4. Podfuk jako víno (kniha)

Pokud si najdete zálibu v dramatických zápletkách, tak vás potěší detektivka Podfuk jako víno od autora Petra Mayle. Je známý svérázným vypravěčským stylem, který vás pobaví.

5. Vinaři (seriál)

Jako poslední zmíníme film, který byl natočen teprve nedávno, a to v roce 2014. Opět se ocitneme na Jižní Moravě, kam přichází manažerka Kateřina se svými dvěma dětmi. Z prázdnin se nakonec stane druhý domov, kde zažijí spoustu komických situací.

U filmu nebo knížce si přibližte atmosféru zrajícího vína lahví červeného nebo bílého. Na DrinkOnline.cz máte na výběr z různých druhů a odrůd vín. Na zdraví!